Raz, dwa, trzy – historię Klucz poznaj Ty
Opis projektu:
Celem projektu było wzbudzenie zainteresowania historią wśród dzieci i młodzieży, przypomnienie społeczności lokalnej ważnych wydarzeń z historii Klucz, pokazanie ciekawych miejsc i zabudowań, w tym tych wpisanych do rejestru zabytków, a także zaprezentowanie zmian w wyglądzie wsi. Projekt miał również na celu uchronienie przed zapomnieniem postaci takich jak Bukowski, Renard, Mauve, Dietel oraz Gerard Woźnica “HARDY” i ich zasług dla Klucz. Jak powiedział Dmitry Glukhovsky: “Bez przeszłości nie ma przyszłości” – przypominając mieszkańcom o historii Klucz, chcieliśmy zapewnić, że te ważne postacie nie zostaną zapomniane.
Działania:
- Terenowe spotkania historyczne – zorganizowano dwa spotkania na temat historycznej zabudowy Klucz oraz właścicieli majątku Klucze. Uczestniczyło łącznie 80 osób, w tym członkowie oddziału, dorośli mieszkańcy Klucz oraz młodzież szkolna. W czasie wycieczek pokazano istniejącą do dzisiaj dworską zabudowę Klucz oraz archiwalne fotografie.
- Prelekcja historyczna – zrealizowano prelekcję, w której wzięło udział 100 osób, w tym członkowie oddziału, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kluczach oraz mieszkańcy Gminy Klucze.
- Wycieczki zamiejscowe – zorganizowano trzy wycieczki historyczno-krajoznawcze śladami osób zasłużonych dla historii Klucz:
- Zabrze – zwiedzanie kopalni Guido związanej z osobami Renard oraz Mauve.
- Sosnowiec – zwiedzanie pałacu rodziny Dietel oraz cmentarza, gdzie pochowani są członkowie rodziny.
- Poronin – odwiedzenie grobu Gerarda Woźnicy “HARDY”, przypomnienie jego walki o niepodległość.
Realizator:
Projekt zrealizował Oddział PTTK w Kluczach, który powstał w 2018 roku z inicjatywy członków koła działającego przy PTTK w Olkuszu. Od chwili powstania oddział prowadzi działalność turystyczną i krajoznawczą, organizując dla lokalnej społeczności cykliczne rajdy tematyczne, takie jak Rajd w rocznicę wyzwolenia Klucz, Rajd na otwarcie sezonu turystycznego, Młodzieżowy Rajd Jurajski, Rajd po Pustyni Błędowskiej oraz Rajd Pamięci OP SUROWIEC. Organizowane są również czwartkowe wędrówki po Jurze.
W wydarzeniach biorą udział nie tylko mieszkańcy Gminy Klucze, ale i gmin ościennych. Działająca w oddziale Komisja turystyki przygotowuje wycieczki zarówno górskie, jak i krajoznawczo-rekreacyjne. Oddział liczy obecnie 120 członków, w tym przewodników turystycznych oraz pasjonatów historii, którzy ciekawie opowiadają o wydarzeniach historycznych podczas organizowanych spotkań. Działalność oddziału opiera się na pracy społecznej jego członków.
Konkurs: Program Grantowy Małopolska Lokalnie 2024
Operator: Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze