Ikona nagłówka

Pamięć dla przyszłości

Status konkursu: Zakończony
06.11.2023 - 19.11.2023
Projekt społeczny 2023
4 głosów

Projekt Komitetu Pamięci “Mykwa” zakładał organizację wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych upamiętniających historię i życie społeczności żydowskiej w gminie Dobczyce.

  1. Integracyjny Spacer Pamięci zakończony otwartym spotkaniem, podczas którego potomkowie dobczyckich Żydów przekazali mieszkańcom Dobczyc wspomnienia i opowieści ich przodków o życiu w Dobczycach przed wojną. Trasa Spaceru Pamięci prowadziła do miejsc, z którymi związana jest historia dobczyckich Żydów (okolice Rynku, żydowska dzielnica Podgóra).
  2. Uroczystość przy mykwie z Apelem Pamięci, wspomnieniem rodzin żydowskich z Dobczyc oraz modlitwami ekumenicznymi w intencji zamordowanych żydowskich mieszkańców Dobczyc.
  3. Ogólnodostępny koncert pieśni żydowskich pod tytułem “HEJ, KLEZMORIM” w wykonaniu Jagi Wrońskiej, artystki związanej z Loch Camelot w Krakowie oraz zespołu muzycznego.

Komitet Pamięci “Mykwa” powstał w lipcu 2022 roku. Liczy 8 członków. W sierpniu ub. roku Komitet Pamięci “Mykwa” zorganizował 80. rocznicę deportacji Żydów z Dobczyc. W uroczystości wzięły udział władze miasta, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz mieszkańcy Dobczyc. W ramach obchodów rocznicy odbył się apel poległych przy ruinach mykwy, wspomnienie nazwisk żydowskich sąsiadów, modlitwy za pomordowanych, a także spotkanie w auli MGOKiS.

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030