Ikona nagłówka

Sąsiedzka marina czyli wakacje Pod Borem

Status konkursu: Zakończony
14.11.2022 - 27.11.2022
Projekt społeczny 2022
132 głosów

Projekt realizowany przez grupę nieformalną Osiedlowe Aktywistki zakładał organizację działań aktywizujących mieszkańców Osiedla Pod Borem w Oświęcimiu takich jak: warsztaty rękodzielnicze, rejs statkiem po Kanale Gliwickim, ognisko z szantami.

Marina to mały lub średni port przystosowany do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Marina Pod Borem była przede wszystkim portem dla sąsiadów, którzy wspólnie spędzili wakacyjny czas. Zacumowali w porcie żeby się wspierać, rozmawiać, zwyczajnie z sobą być a przy tym dobrze się bawić.

Któż z nas będąc nad morzem nie kupił sobie magnesu na lodówkę? Z pewnością w wielu domach na komodzie stoi ramka ze zdjęciem z wakacyjnych podróży. W ramach projektu zaproszono uczestników na warsztaty rękodzielnicze. Podczas Rejsu w nieznane powstały morskie magnesy na lodówkę i ramki na zdjęcia, które ozdobiła wyrzeźbiona z masy solnej latarnia morska. Wypływając z Mariny Gliwice, pasażerskim statkiem Foxtrot, jak żeglarze wybrali się w rejs po Kanale Gliwickim. Podczas ogniska z szantami dzieci zaprosili na Pirackie potyczki – zabawy sportowe na wesoło, dorośli zaś spróbowali swoich sił ucząc się wiązania żeglarskich węzłów. A zatem – Ahoj przygodo! Wszystko jest możliwe.


Grupę nieformalną “Osiedlowe Aktywistki” tworzą sąsiadki (8 osób) – kobiety w różnym wieku, które chcą żeby środowisko lokalne, w którym żyją, mieszkają było realnie z sobą związane. Zależy im na tym, żeby sąsiedzi zwyczajnie – znali się, pomagali sobie wzajemnie, uśmiechali się do siebie. Same są sąsiadkami i mogą na siebie liczyć, chcą żeby tak mógł powiedzieć każdy mieszkaniec osiedla. Działają od 2015 roku. Bardzo owocnie współpracują z Radą Osiedla Pod Borem, która wspiera ich działania udostępniając na realizację działań lokal rady i boisko, stoliki, ławki, dostęp do prądu i wody, warnik, namiot/zadaszenie w razie niepogody.

 

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030