Ikona nagłówka

Ocalić od zapomnienia piękno i historię cerkwi południowej małopolski – wycieczka i zwiedzanie, wystawa fotografii

Status konkursu: Zakończony
06.11.2023 - 19.11.2023
Projekt społeczny 2023
78 głosów

Projekt Stowarzyszenia Miłośników Ikon “Piękno Ikony” zakładał organizację wycieczki do cerkwi znajdujących się w okolicach Krynicy oraz organizację wystawy zdjęć wykonanych w trakcie wyprawy.

 

Krynica jedno z najbardziej znanych kurortów w Polsce. Miejsce kojarzące się większości Polaków z sanatoriami, domami wczasowymi, może z Kiepurą. W okresie zimowym z nartami, gondolą na Jaworzynę Krynicką czy wyciągami na Słotwinie. W lecie może jeszcze region przyciągać turystów na szlaki pobliskich szczytów. Mało niestety osób kojarzy Krynicę i jej okolice z pięknymi cerkwiami, a jest ich w tym terenie bardzo dużo. Prawie każda wioska ma jakąś wyjątkową świątynię. Obok pięknej Cerkwi św. Jakuba w Powroźniku – (dawna greckokatolicka) wpisanej w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są: Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem (także dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka), zbudowana w latach 1867–1872, Cerkiew pw. św. Dymitra w Leluchowie – dawna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1861, Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego w Szczawniku – greckokatolicka cerkiew łemkowska. Są to obiekty nadal użytkowane religijnie jako obiekty katolickie, poddane niejednokrotnie pracom konserwatorskim, ale niestety zapomnianymi przez większość wczasowiczów, kuracjuszy czy turystów odwiedzających te rejony.


Stowarzyszenie Miłośników Ikon “Piękno Ikony” z Tarnowa, jako stowarzyszenie działa od 7 lipca 2021r. Jednak działalność grupy w niesformalizowanej formie trwa już ok. 11 lat. Stowarzyszenie skupia głównie osoby zainteresowane pisaniem ikon, ale również miłośników i kolekcjonerów.

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030