Ikona nagłówka

Magiel sąsiedzki

Status konkursu: Zakończony
29.11.2021 - 06.12.2021
Projekt społeczny 2021
34 głosów

Projekt zakładał organizację przez grupę nieformalną Osiedlowe Aktywistki warsztatów rękodzielniczych, wyjazdu edukacyjnego i sąsiedzkiego konkursu plastycznego dla mieszkańców oświęcimskiego Osiedla Pod Borem.

Działania aktywizujące mieszkańców (2 warsztaty, 1 wyjazd edukacyjny, 1 konkurs)

  1.  SĄSIEDZKIE NOWINKI – warsztaty rękodzielnicze (2 warsztaty, 2 godzinne / październik) Na warsztatach artystycznych stworzyli lampiony i niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Do udziału zaprosili zarówno dzieci, dorosłych jak i osoby starsze. Warsztaty poprowadziły seniorki z Klubu Seniora, które mają doświadczenie w tego typu zajęciach i kompetencje do profesjonalnego prowadzenia. Warsztaty pozwoliły na spotkanie się sąsiadów i rozmowę podczas pracy.
  • Wyplatamy makramy – a czy dobrze się znamy? – warsztaty rękodzielnicze tworzenia lampionów, sztuka wyplatania makramy
  • Układamy bukiety – w maglu same kobiety? – warsztaty florystyczne – układanie kompozycji kwiatowych w nawiązaniu do Święta Zmarłych (stroiki, wieńce, wianuszki)

2. WYMA(G)LUJ SĄSIADA – konkurs plastyczny, którego celem było stworzenie portretu sąsiada, dowolną techniką plastyczną, nawiązującego do jego ulubionej czynności, konkurs skierowany do dzieci.

3. PLOTECZKI W DRODZE – wyjazd edukacyjny do Muzeum i Parku Śląskiego, wizyta w chorzowskim ZOO.

Grupę nieformalną “Osiedlowe Aktywistki” tworzą sąsiadki (8 osób) – kobiety w różnym wieku, które chcą żeby środowisko lokalne, w którym żyją, mieszkają było realnie z sobą związane. Zależy nam na tym, żeby sąsiedzi zwyczajnie – znali się, pomagali sobie wzajemnie, uśmiechali się do siebie. Same są sąsiadkami i mogą na siebie liczyć, chcą żeby tak mógł powiedzieć każdy mieszkaniec osiedla. Działają od 2015 roku. Bardzo owocnie współpracują z Radą Osiedla Pod Borem, która wspiera ich działania udostępniając na realizację działań lokal rady i boisko, stoliki, ławki, dostęp do prądu i wody, warnik, namiot/zadaszenie w razie niepogody.

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030