Leśna Klinika Towarzyska
Projekt grupy Na własną rękę przy wsparciu patrona Fundacja Pani na łąkach, zakładał organizację dla mieszkańców powiatu limanowskiego warsztatów nawiązujących tematycznie do lasu i przyrody.
WARSZTATY
- Warsztat tkania roślinami. Sensoryczny warsztat służący poznawaniu roślin z najbliższego wiejskiego otoczenia – traw, ziół roślin ozdobnych przede wszystkim przez pryzmat ich użyteczności i zastosowania. Sięgnięto pamięcią do technik tkackich obecnych w przeszłości w terenie dzięki tkaczom realizującym między innymi wzory dla Cepelii. Uczestnicy rozpoczęli swoje działanie od przygotowania krosna i spaceru po materiał do realizacji swojego kilimu z łodyg i miękkiej tkanki roślinnej. Skupiono się na kolorze i teksturze tworząc finalnie na naciągniętych lnianą osnową krosnach obrazy roślinnym wątkiem.
- Warsztat druku roślinami. Warsztat skupiający uwagę na pokroju i fakturze roślin, które zostały pozyskane wprost z lasu by stać się świeżą matrycą do realizacji własnych grafik. Zastosowana technika monotypii, czyli wydruku pojedynczych, artystycznych egzemplarzy zapewniła pełną unikatowość. Do druku użyto prasy walcowej, podkładem było różnego rodzaju papiery, tkaniny i inne płaskie materiały. Można było wykonywać nieskończenie wiele odbitek.
- Warsztat czerpania papieru. Uczestnicy poznali tajniki powstawania roślinnej pulpy która służy do robienia własnych papierów. Wysuszone wcześniej płatki kwiatów i liście stały się natomiast elementem dekoracyjnym dla poszczególnych kart. Każdy mógł nadać kolor swoim kartom dzięki zastosowaniu naturalnych barwników.
- Warsztat fotografii organicznej. Do procesu naświetlania można użyć słońca bezpośrednio oddziałującego na papier fotograficzny, a kiedy na papierze stworzymy kompozycje ze świeżych roślin wykorzystując ich właściwości chemiczne (kwasy i zasady) możemy spodziewać się niezwykłych obrazów natury. Warsztat fotografowania słońcem to kolejny sposób na poznanie właściwości używanych roślin.
Grupa “Na własną rękę” składa się z trzech osób, ale może liczyć na wolontariackie wsparcie grupy znajomych przekonanych o słuszności realizacji projektu (przynajmniej 3 osoby). Członkowie grupy od 4 lat z powodzeniem realizują Zlot Ludzi Nieśmiałych jako wydarzenie przede wszystkim muzyczne, z terenem Beskidu Wyspowego łączą je wspomnienia z wycieczek i pobytów u rodzin czy znajomych rodziców z dzieciństwa. ZLN już w ubiegłym roku znalazł lokalizację w Powiecie Limanowskim i był realizowany w Stróży (gmina Dobra). Przeprowadzona na zakończenie tamtego wydarzenia ewaluacja opierająca się w dużej mierze na rozmowach z uczestnikami stała się dla grupy diagnozą potrzeb – przede wszystkim realizacji działań warsztatowych dla pasjonatów, którzy dzięki wspólnym obszarom zawierają nowe znajomości, przezwyciężają nieśmiałość i integrują się z innymi uczestnikami.