Ikona nagłówka

Kapsuła czasu

Status konkursu: Zakończony
06.11.2023 - 19.11.2023
Projekt społeczny 2023
9 głosów

Projekt grupy Lokalni Społecznicy realizowany przy wsparciu patrona Fundacji Miasto Pracownia zakładał organizację międzypokoleniowych warsztatów kreatywnych i spotkań integracyjno-twórczych dla mieszkańców Skidzinia.

Spotkania integracyjno – twórcze

 • Wspólnie z seniorami i ich wnukami na spotkaniu integracyjno – warsztatowym zapisali legendę naszej miejscowości, po to by uczestnicy projektu mogli ją opowiadać kolejnym pokoleniom.
 • Podczas, kolejnego spotkania stworzyli ilustracje do legendy, które zostały wystawione w Domu Ludowym w Skidziniu. Legendę w formie wydruku można było zabrać do domu. Pozostałe egzemplarze zostały umieszczone w Bibliotece Publicznej w Skidziniu.
 • Po wystawie prac ogłoszono konkurs na najładniejszy/najciekawszy obraz.
 • Na trzecim spotkaniu mieszkańcy wybrali się na spacer po okolicy. Podczas spaceru “Skidziń okiem smartfona” uczestnicy, za pomocą swoich telefonów, wykonali zdjęcia najciekawszych obiektów w miejscowości. W taki sposób powstała interesująca wystawa fotograficzna. Po spacerze uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, gdzie oddadli się rozmową na temat swoich zdjęć i spostrzeżeń towarzyszącym wyprawie.

Cykl warsztatów kreatywnych, podczas których uczestnicy wykonają:

 • KAPSUŁĘ CZASU – w ramach tego działania stworzyli skrzynię, gdzie wkładali kolejno wykonane prace przez uczestników podczas warsztatów i spotkań. Wytwory, takie jak: wspólny album, legenda, fotorelacja z warsztatów i spotkań wielopokoleniowych, bransoletka, album z zdjęciami ze spaceru “Skidzin okiem smatrfona” zostały zamknięte w wielkiej skrzyni (KAPSULE) i zakopane w ziemi w pobliżu Domu Ludowego w Skidziniu, będącego centrum miejscowości. W taki sposób pozostawią po sobie niecodzienną pamiątkę, która pewnego dnia będzie wspaniałym, historycznym odkryciem dla kolejnych pokoleń.
 • Gry planszowe, nawiązujące tematyką do Skidzinia: “Moja ulica, moja okolica”
 • Albumy rodzinne “Z rodziną nie tylko na zdjęciach”
 • Drewniane drzewa Genealogiczne
 • Pudełka na rodzinne fotografie wykonane metodą decupage
 • Stroiki z domkami na plastrze drewna:
 • Bukiety z polnych kwiatów “Ukręć bukiet”
 • Bransoletki “Piękno nie ma wieku” – projektowanie i wykonanie bransoletek

Lokalni społecznicy to grupa nieformalna, aktywnie działająca na terenie gminy Brzeszcze, szczególnie w Skidziniu z racji tego, iż tu mieszkają i do grupy należy sołtys Skidzinia. Jest ich troje: Żaneta, Aldona i Mateusz. Od wielu lat ich relacje są koleżeńskie, mają wspólne zainteresowania, lubią aktywnie spędzać wolny czas i mają podobne poglądy dotyczące rozwoju miejscowości. Połączyli swoje siły spontanicznie, bez stosowania procedur i formalności, w czasie gdy w ich życiu pojawił się pewien cel: zintegrować społeczność lokalną oraz zadbać o wizerunek wsi. W obliczu poszukiwań osób, które chciałyby z nimi podjąć współpracę znaleźli sprzymierzeńców. Są nimi strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skidziniu, członkowie Ludowego Klubu Sportowego w Skidziniu, animatorzy z Domu Ludowego w Skidziniu, członkowie Rady sołeckiej Skidzinia, Koło Gospodyń Wiejskich w Skidziniu. Wszystkim tym organizacjom zależy na rozkwicie miejscowości. Równocześnie, dzięki nawiązaniu tych partnerstw, zasobem rzeczowym są miejsca do realizacji warsztatów oraz wolontariusze, których zaangażowanie i pomoc są bezcenne.

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030