Ikona nagłówka

Budujemy dom dla leśnego przyjaciela

Status konkursu: Zakończony
29.11.2021 - 06.12.2021
Projekt społeczny 2021
312 głosów

Projekt zakładał organizację przez Inicjatywę Dzika Edukacja warsztatów z praktycznej edukacji leśnej dla dzieci z gminy Skawina wraz z opiekunami.

Tematem przewodnim tych warsztatów była budowa domku dla dzikiego przyjaciela. Podczas warsztatów dzieci nabyły umiejętności wykonania samodzielnie wybranego z pośród przygotowanych propozycji „domku” dla dzikiego zwierzaka. (Ograniczyli się do 3 ptaków, jeży i nietoperzy).

Warsztaty budowy „domków” krok po kroku odbywały się pod okiem prowadzących animatorów oraz wolontariuszy i poprzedzone były 30 min autorskim programem interaktywnym podczas którego uczestnicy dowiedzieli się kilku podstawowych informacji jak żyją ptaki, jeże i nietoperze w okolicy, jak je rozpoznać np. po odgłosach, jak o nie dbać i co dobrego mają do zaoferowania? Każde dziecko wybrało stanowisko do budowy domku wybranego zwierzaka przy którym widniały tablice edukacyjne z projektem domków i opisem, dzięki czemu na 4 warsztatach powstały 32 domki dla zwierząt.

A to wszystko w ich Dzikiej Dolinie w bliskim kontakcie z naturą na świeżym powietrzu. Poprzez realizację grupowych aktywności w plenerze, program wspierał rozwój kompetencji interpersonalnych, umiejętności uczenia się poprzez praktykę oraz pracę w grupie. Uczył komunikacji logicznego myślenia, kreatywności i samodzielności. Po zakończonych warsztatach zorganizowano ognisko integracyjne dla uczestników warsztatów i ich opiekunów podczas którego nauczyli się śpiewać leśną piosenkę, by w ten sposób tworzyć społeczność sympatyków praktycznej leśnej edukacji.

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030