Ikona nagłówka

Terapia sztuką – sztuka terapii

Status konkursu: Zakończony
14.11.2022 - 27.11.2022
Projekt społeczny 2022
306 głosów

Projekt realizowany przez grupę nieformalną Animatorki w akcji zakładał organizację warsztatów plastycznych i tanecznych oraz wyjazdu integracyjnego do Ustrona i wernisażu wystawy prac wykonanych w trakcie projektu przez seniorów z Kęt.


W ramach projektu „Sztuka terapii – terapia sztuką” odbył się cykl warsztatów plastycznych i tanecznych. Grupa projektowa po raz trzeci spotkała się w popularnej „trzynastce” – Miejscu Aktywności Mieszkańców, gdzie odbyły się warsztaty malowania na płótnie. Uczestnicy dzielili się radami i wymieniali doświadczeniami dotyczącymi z pozoru prostej techniki malowania po numerkach. Wspólne malowanie dało im wiele radości i satysfakcji. Dla wielu była to prawdziwa przygoda, w czasie której bezbarwne płótno z liniami i cyframi, dzięki cierpliwej, wręcz „benedyktyńskiej” pracy, przetwarzało się w prawdziwy obraz, niejednokrotnie reprodukcję słynnego dzieła. Warsztaty wymagały od uczestników skupienia, cierpliwości a równocześnie – jak wspomniała jedna z uczestniczek – „koiły nerwy”.  Zajęcia plastyczne były uzupełnione o warsztaty taneczne. Wszyscy po kilkugodzinnej pracy z pędzlem z ochotą poruszali się w rytm: cha-cha, mambo czy salsy. Warsztaty taneczne z elementami strecingu prowadziła Pani Karolina Wojewodzic – doświadczony trener tańca towarzyskiego.

Wspaniała przyjacielska atmosfera jaka panowała podczas spotkań warsztatowych, możliwość przebywania z innymi, a równocześnie pogłębienie swoich artystycznych zainteresowań pozytywnie wpłynęło na wszystkich biorących udział w projekcie. Tak pomyślane zajęcia dały uczestnikom chwilę relaksu i odprężenia, co było głównym zamiarem i celem projektu. Oczywiście to nie koniec działań Animatorek. Już teraz zapraszam na wystawę prac powarsztatowych w Domu Kultury w Kętach i „Trzynastce” oraz wernisaż, na którym poznamy autorów pokazywanych obrazów.


Grupa nieformalna “Animatorki w akcji!” na co dzień spotyka się w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który działa w Domu Kultury w Kętach. Bardzo aktywnie współpracują z nowopowstałą sekcją wolontariatu utworzoną w ramach projektu “UTW dla społeczności”, gdzie realizowały wiele działań. m.in warsztaty plastyczne dla dzieci podczas Akcji Zima w Domu Kultury,  Bożonarodzeniowy Koncert Charytatywny “Dla Emilki”, Walentynkowe Rozgrywki Bingo dla członków UTW, pieszą wycieczkę mającą na celu promocję kęckich wydarzeń WOŚP. Często spotykają się i angażują w inicjatywy organizowane przez “Miejsce Aktywności Mieszkańców – Rynek 13” oraz Kęcką Radą Seniorów.

Załączniki
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030