Ikona nagłówka

LPG Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty zaprasza!

Ruszają projekty dofinansowane z Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty przy wsparciu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych.

 


Dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Lokalnego otrzymało jedenaście projektów. Dodatkowo, jeden projekt z terenu powiatu otrzymał także dofinansowanie z programu grantowego Małopolska Lokalnie. Zapraszamy do zapoznania się i korzystania z oferty przygotowanej dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

 Grupa nieformalna 𝗠𝗶ę𝗱𝘇𝘆 𝗜𝗻𝗻𝘆𝗺𝗶 w ramach realizacji projektu 𝗢𝗴𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝗲 𝘀𝗸𝗿𝘇𝘆𝗻𝗸𝗶 𝗸𝗼𝗻𝘁𝗮𝗸𝘁𝗼𝘄𝗲  zaprasza mieszkańców Chełmka do wspólnego tworzenia trzech mini ogrodów w przestrzeni miejskiej, udziału w dwóch spacerach przyrodniczych i dwóch warsztatach plastycznych. Zapraszamy na profil na Facebooku U nas w Chełmku

Na kolejną edycję sąsiedzkiej integracji zapraszają mieszkańców oświęcimskiego Osiedla Pod Borem 𝗢𝘀𝗶𝗲𝗱𝗹𝗼𝘄𝗲 𝗔𝗸𝘁𝘆𝘄𝗶𝘀𝘁𝗸𝗶. W ramach projektu 𝗕ę𝗱𝘇𝗶𝗲 ł𝗼𝗴𝗶𝗲ń! 𝗪𝗮𝗸𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗣𝗼𝗱 𝗕𝗼𝗿𝗲𝗺 zaplanowano międzypokoleniową współpracę dzieci, rodziców, dziadków, wnuków i oczywiście sąsiadów. Motywem przewodnim będzie tytułowy ogień. Jego płomień rozpali własnoręcznie zrobione świece, w Muzeum Ognia mieszkańcy samodzielnie zapalą znicz olimpijski, a najodważniejsi podejmą próbę ugaszenia wirtualnego ognia. Uczestnicy projektu wybiorą się również z wizytą do straży pożarnej. Wakacje zakończą wspólną biesiadą przy ognisku. Szczegóły na Rada Osiedla Pod Borem w Oświęcimiu

Swoje działania kontynuować będą także seniorzy z Klub Seniora w Zaborzu, którzy w ramach projektu 𝗔𝗰𝗵, 𝗖𝗶 𝗦𝗲𝗻𝗶𝗼𝗿𝘇𝘆!? zaplanowali wycieczki krajoznawcze do Niepołomic i Cieszyna oraz warsztaty teatralne w ramach których seniorzy przygotują przedstawienie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
𝗡𝗶𝗲 𝗽𝗹𝗲ć 𝗴ł𝘂𝗽𝗼𝘁 -𝗽𝗹𝗲ć 𝘄𝗶𝗸𝗹𝗶𝗻ę! To hasło przyświeca projektowi 𝗭𝗿ę𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷 𝗴𝗿𝘂𝗽𝘆, która przy wsparciu patrona, Stowarzyszenie Na deskach zaprasza mieszkańców gminy Brzeszcze do wspólnego działania. Projekt podzielony został na trzy części/działania: warsztaty wikliniarstwa dla młodzieży i dorosłych, warsztaty wikliny papierowej dla dzieci oraz piknik plenerowy.
Grupa nieformalna 𝗢𝘀𝗶𝗲𝗸- 𝘁𝘂 𝘀𝗶ę 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷𝗲! zaprasza młodzież w wieku od 10 do 18 lat na kurs z pierwszej pomocy i warsztaty samoobrony w ramach projektu Ś𝘄𝗶𝗮𝗱𝗼𝗠𝗼𝗰 – 𝘄𝗶𝗲𝗺 𝗷𝗮𝗸 𝗽𝗼𝗺ó𝗰, 𝘄𝗶𝗲𝗺 𝗷𝗮𝗸 𝘀𝗶ę 𝗼𝗯𝗿𝗼𝗻𝗶ć. Natomiast Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku przygotowało Spotkania pokoleń, czyli cykl spotkań seniorów z młodymi mieszkańcami gminy. Na koniec wszyscy zintegrują się przy ognisku.

Pozostałe projekty skierowane są do mieszkańców gminy Kęty, którzy dzięki dofinansowaniu Lokalnego Programu Grantowego przez samorząd gminny mieli większe szanse na dofinansowanie swoich inicjatyw.
𝗦𝘁𝗼𝘄𝗮𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗜𝗻𝘁𝗲𝗴𝗿𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲 Ś𝘄𝗶𝗮𝘁ł𝗼𝗰𝗶𝗲ń zaprasza osoby słabowidzące lub niewidome z powiatu oświęcimskiego do udziału w projekcie 𝗝𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺 𝘄𝗶ę𝗰 𝗰𝘇𝘂𝗷ę, 𝗰𝘇𝘆 𝗰𝘇𝘂𝗷𝗲 𝘄𝗶ę𝗰 𝗷𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺? w ramach którego zaplanowano organizację warsztatu z psychologii pozytywnej, a następnie master klasy z obszaru emocji, relacji i ciała. Cykl master klas zakończy się spotkaniem integracyjnym. Szczegóły na Koło Polskiego Związku Niewidomych w Kętach
Członkinie 𝗴𝗿𝘂𝗽𝘆 𝗵𝗼𝗯𝗯𝘆𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷 “𝗕𝗮𝗯𝘀𝗸𝗶 𝗔𝗿𝘁” 𝘄 𝗡𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗪𝘀𝗶 spojrzą 𝗣𝗼𝘇𝗮 𝗵𝗼𝗿𝘆𝘇𝗼𝗻𝘁 i wezmą udział w warsztatach rękodzielniczych z witrażu, transferu cyfrowego, utwardzania tkanin. Szczegóły na Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach
𝗥𝘂𝘀𝘇𝗮𝗠𝗬! to hasło Klub Seniora “Pod Białą Gąską” w Nowej Wsi, którego członkowie zaplanowali wzmocnienie integracji społecznej wśród mieszkańców Nowej Wsi w wieku senioralnym poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
𝗪𝗮𝗸𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗮 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗴𝗼𝗱𝗮 𝘇 𝗳𝗮𝗻𝘁𝗮𝘀𝘁𝘆𝗸ą to pomysł na rozwój instytucjonalny 𝗦𝘁𝗼𝘄𝗮𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗮𝘀𝗷𝗼𝗻𝗮𝘁ó𝘄 𝗙𝗮𝗻𝘁𝗮𝘀𝘁𝘆𝗸𝗶 𝗖𝗘𝗡𝗧𝗔𝗨𝗥 poprzez zakup nowych gier planszowych, udział członków stowarzyszenia w kursie pedagogicznym oraz szkoleniu z malowania figurek i gier papierowych RPG. Zdobyte umiejętności członkowie stowarzyszenia pokażą w trakcie turnieju „Gorącego Ziemniaka”, warsztatów malowania figurek i sesji RPG dla mieszkańców Kęt. Szczegóły na Dom Kultury w Kętach
Kolejny projekt rozwijający potencjał organizacji pozarządowej to 𝗥𝗼𝘇𝘄ó𝗷, 𝗡𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗶 𝗭𝗺𝘆𝘀ł𝘆, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗟𝗲ś𝗻𝗲 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗯𝘂𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲  w ramach którego Fundacja Leśne Przebudzenie zakupi sprzęt do nowego typu zajęć – cyjanotypii oraz warsztatu przyrodniczego. Dodatkowo, członkinie zarządu fundacji wezmą udział w szkoleniu z rozpoznawania roślin jadalnych i gotowania w plenerze. Aby zwiększyć rozpoznawalność organizacji zaplanowano Dzień Otwarty w ramach którego zaprezentowane zostaną zdobyte przez zarząd fundacji umiejętności i zakupiony sprzęt.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030