FIO

Projekt zakładał wyposażenie, uruchomienie i prowadzenie wypożyczalni chust i nosideł. Dodatkowo odbyły się warsztaty dla rodziców w zakresie zwiększenia kompetencji prawidłowego wiązania oraz wystawę fotografii pt. „Dobrze zNOSZĘ”, której bohaterami są rodzice noszący swoje dzieci.

Realizator: grupa nieformalna Nowohucka Biblioteka Chustowa

Patron: Stowarzyszenie "Zajawka"

Nowohucka Biblioteka Chustowa to nie jest miejsce - to przede wszystkim ludzie, którzy zgromadzili się wokół utworzonej niewielkiej przestrzeni, ograniczającej się do szafeczki z tkanymi chustami i nosidłami. Jak to możliwe? Noszenie w chuście ma wiele twarzy, które w swoich uśmiechach kryją niezwykłą przygodę z rodzicielstwem. Chusta jest wyjątkowa, bo często towarzyszy nam w tych pierwszych trudnych krokach... Daje nam wolne ręce, a niekiedy także dodaje skrzydeł. 

Inicjatywa utworzenia Biblioteki Chustowej zrodziła się właśnie z potrzeby lokalnej społeczności, która zainteresowana noszeniem w chuście bardzo pozytywnie odpowiedziała na powstanie miejsca, które jest. Jest stacjonarne. Pozwala dotknąć, przymierzyć, sprawdzić i zabrać chustę do domu. To miejsce, które poza wypożyczaniem chustowych pozycji bibliotecznych służy radą wykwalifikowanych doradców noszenia. Służy miejscem spotkania i pogaduch o chustach, o byciu mamą i tatą...

Wokół naszej chustowej szafeczki powstało kilka niebanalnych wydarzeń! Odbyły się warsztaty noszenia w chuście (z przodu i z tyłu), zainteresowanie wypożyczaniem chust rośnie i kolejne piękne kawałki niezawodnego materiału trafiają do nas na tak zwane "testy".

W przygotowaniu jest także wernisaż niebanalnych, bo zamotanych fotografii! Mimo chustowej mody i już całkiem dużej wiedzy na temat noszenia dzieci w chustach wciąż krąży kilka mitów. Uwieczniliśmy na zdjęciach ulotne chwile i pokażemy Wam zamotane rodziny, które skorzystały z dobrodziejstwa chusty i całkiem nieźle zniosły początki tej niełatwej rodzicielskiej drogi. Jak sobie radzą? Jak długo noszą? Jak ich życie zmieniła chusta? O tym przekonacie się odwiedzając naszą wystawę 8 grudnia w ARTzonie na os. Górali 4 w Nowej Hucie."

 

NBH 1 Easy

Projekt współfinansują:

fio

Logo Małopolska V RGB

Nasi partnerzy:

witkac

logo Muzeum Lotnictwa Polskiego 3

logo kopia 1m

Znajdź swojego operatora

Subregion 1

miasto Kraków, powiat krakowski, powiat wielicki

ul. Krasickiego 18 / I piętro,
30-503 Kraków

tel: 12 412 15 24
tel: 790 346 928
e-mail: biuro@bis-krakow.pl

Subregion 2

powiaty: olkuski, oświęcimski, miechowski, proszowicki, dąbrowski, chrzanowski